Skip to main content

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

20211125

“Kryzys uchodźczy” 2015/2016 r. jako moment przełomowy reżimu granicznego w Europie Południowo-Wschodniej

Date: 25.11.2021
Start Time: 10.00-11.30
Place: Zoom
Organiser: Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu

Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą rejestrację: https://forms.gle/zA4BExVUzXKPMhib7

Opis

Robert Rydzewski (Karl-Franzens-Universität Graz/UAM Poznań) podczas webinarium omówi upadek europejskiego reżimu granicznego w 2015 r., który częściowo otworzył zewnętrzne granice UE dla około miliona uchodźców oraz późniejsze próby jego uszczelnienia w 2016 roku. Odwołując się do tych zmian prelegent przedstawi „kryzys uchodźczy” jako okres przejściowy, bezpośrednio wynikający z kształtowania się na ruinach starego reżimu granicznego, reżimu nowego. Udowodni, że nową właściwością reżimu granicznego są proces filtrowania migrantów; normalizacja przemocy funkcjonariuszy straży granicznej UE, służącej jako metoda odstraszania migrantów; utknięcie migrantów w ruchu kołowym tuż przed zewnętrzną granicą Unii Europejskiej; wreszcie pokaże, że wydarzenia, które miały miejsce na przełomie 2015 i 2016 r., doprowadziły do powstania silnego i stabilnego społeczeństwa obywatelskiego podejmującego kwestie migracji w Europie. Robert Rydzewski adiunkt w Instytucie Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu, członek Centrum Badań Migracyjnych na tym samym uniwersytecie, postdok w Centrum Badań Europy Południowo-Wschodniej na Uniwersytecie w Graz w Austrii. Webinar jest częścią serii CeBaM webinar series, w ramach której co miesiąc zapraszamy na spotkanie z badaczami i badaczkami migracji z Polski i ze świata. Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i będzie nagrywane. Biorąc udział w tym webinarze, automatycznie wyrażasz zgodę na nagrywanie treści audiowizualnych prezentowanych podczas wydarzenia oraz wyrażasz zgodę na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej.

 

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA:

  • Opiekun: dr Joanna Kulpińska
  • Liczba godzin OSA: 2 godziny
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki w języku angielskim lub polskim (max. 500-600 znaków), przedstawiającej główne zagadnienia omawiane podczas spotkania i przesłanie jej dr Joannie Kulpińskiej - notatki należy przesłać najpóźniej 2 tygodnie po spotkaniu. Karty będą podpisywane po przesłaniu notatki i pozytywnym jej ocenieniu. Termin spotkania należy ustalić indywidualnie z dr Joanną Kulpińską.
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów migracji, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.