Skip to main content

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

TransAtlantic Studies 2020/2021

TransAtlantic Studies 2020/2021

Program TransAtlantic Studies ma za sobą rok akademicki wypełniony nowymi przedsięwzięciami i wydarzeniami, uzupełniającymi rozwijającą się wciąż ofertę dydaktyczną. Z początkiem roku nowym kierownikiem programu studiów TransAtlantic Studies został dr Maciej Turek, zastępując dra Tomasza Sorokę.

Jednym z najważniejszych wydarzeń, które zostały zainicjowane w roku akademickim 2020/2021 była nowa seria wykładów eksperckich pt. Transatlantic Encounters, w których udział biorąc eksperci zarówno z kręgu badań amerykanistycznych, jak i transatlantyckich. Serię tę 25 marca 2021 roku zainaugurował wykład prof. Jana Hornata, kierownika departamentu studiów północnoamerykańskich w Instytucie Studiów Międzynarodowych na Uniwersytetu Karola w Pradze. Jego wystąpienie nosiło tytuł Promoting Democracy Globally: The Role of the U.S. and the EU Democracy Assistance i skupiało się na analizie wsparcia instytucji demokratycznych przez Stany Zjednoczone Ameryki i Unię Europejską. Jako drugi wystąpił dr Michał Oleszczyk, twórca podkastu SpoilerMaster oraz wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, który omówił zagadnienie ewolucji gatunku filmowego thrillera podczas wykładu Film Thriller Then and Now: What Are We Afraid Of? 28 kwietnia 2021 roku. Serię tę zakończyło wystąpienie prof. Gilesa Scott-Smitha, pracownika Leiden University i przewodniczącego Transatlantic Studies Association w latach 2013-2016, pt. A Definable Era? Transatlantic Relations 1989-2020, podczas którego omówił ostatnie trzy dekady relacji transatlantyckich. Dodatkowo, po każdym z wystąpień goście specjalni odpowiadali na pytania ze strony studentów, absolwentów oraz ekspertów z dziedziny. Filmy z pierwszych dwóch wykładów dostępne są na kanale YouTube IAiSP, a trzeci pojawi się już wkrótce.

Drugim znaczącym wydarzeniem, które mieliśmy przyjemność organizować w ramach programu TransAtlantic Studies był TAS15: Transatlantic Societies in the Digital Age – konferencja, która odbyła się 28 maja 2021, celebrując 15-lecie funkcjonowania TASu w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych. W wydarzeniu wzięli udział wykładowcy, studenci, znamienici absolwenci naszego kierunku, jak również władze Wydziału. Warto wspomnieć o wykładzie specjalnym prof. Garry’ego Robsona pt. Surveillance Capitalism and the coming digital technocracy: how will democratic societies be affected? oraz panelu dyskusyjnym z udziałem prof. Patricka Vaughana, Danielle Piatkiewicz (Europaeum, absolwentka z roku 2013) oraz Olivii Hernandez (Uniwersytet Dallas, absolwentka z roku 2019) o relacji nowoczesnych technologii, bezpieczeństwa i demokracji.

Należy także wspomnieć, że w kwietniu 2021 roku zmieniliśmy identyfikację graficzną programu TransAtlantic Studies wraz z nowym logotypem oraz odświeżoną kolorystyką. Wszystkie te zmiany można zaobserwować na stronie internetowej TransAtlantic Studies oraz naszych mediach społecznościowych na Facebooku oraz Instagramie, na które serdecznie zapraszamy.

W nadchodzącym roku akademickim TAS planuje kontynuować serię Transatlantic Encounters oraz różnych innych dodatkowych inicjatyw jak np. Fireside Chats: Transatlantic Edition we współpracy z Kołem Naukowym Amerykanistyki UJ, poszerzając ofertę dydaktyczną, także o wydarzenia wchodzące w skład Otwartych Spotkań Akademickich dla całej społeczności studenckiej IAiSP.

Maciej Smółka