Skip to main content

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

20210325

CeBaM webinar: Klub filmowy w obozie - o rekonstrukcji godności uchodźców

Date: 25.03.2021
Start Time: 10.00
Organiser: Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu

prof. Izabela Wagner

Jednym z elementów badania etnograficznego były regularne (dwa razy w tygodniu) popołudnia filmowe organizowane przez badaczkę w obozie dla uchodźców w południowych Włoszech. Program trzygodzinnych seansów dyskusyjnych "klubu filmowego" (nazwa nadana przez administrację obozu) obejmował wspólne oglądanie uprzednio wybranych przez mieszkańców obozu filmu, a następnie dyskusja nad nim. Webinar jest poświęcony procesowi odzyskiwania godności przez uczestników klubu w wyniku uczestniczenia w spotkaniach. Zarówno rola wybranych filmów (ich przekaz), jak i dyskusji po projekcji (relacja z prowadzącą) wskazują na "integracyjny" potencjał tego typu zajęć. Badanie wskazuje równocześnie na decydującą rolę złożonego kontekstu życia uchodźców (warunki w obozie, jak i kontekst prawny uczestników badania). Jest to opowieść o wyjątkowym doświadczeniu, które pomimo sukcesu, zakończyło się porażką. Izabela Wagner-Saffray - socjolożka, profesor uczelniany w Instytucie Socjologii Collegium Civitas, badaczka (fellow) w Institute Convergence Migration w Paryżu, a także badaczka (associate researcher) w laboratorium DynamE – Dynamiques Européennes (L’UMR7367), działającym w ramach CNRS (Centre National de Recherche Scientifique) i Uniwersytetu w Strasburgu. Jej zainteresowania naukowe obejmują studia karier artystycznych i naukowych, mobilność geograficzną naukowców i artystów. Od 2016 roku Wagner rozpoczęła w obozie dla uchodźców pracę wolontariacką, którą przekształciła w teren badawczy. Jednym ze studiowanych zagadnień jest rola sztuk (muzyka, taniec, film i teatr) na proces włączania się uchodźców w życie przyjmujących.

W latach 2010-2011 Wagner była badaczką wizytującą w Department of the History of Science, Harvard University, a w 2016 r. – w New School for Social Research w Nowym Jorku. Była także profesorką wizytującą w następujących miejscach: Fudan University w Szanghaju (Chiny, 2012), Minho University (Portugalia, 2013 i 2014), Cagliari University (Włochy, 2015), EHESS w Paryżu (2017, 2020) i Sapienza Università (Włochy, 2020). Izabela Wagner jest autorką “Producing Excellence. Making of a Virtuoso” (Rutgers UP, 2015). Książka ta ukazała się także w języku chińskim (⾳音乐神童加⼯工⼚厂, Normal University Press, Szanghaj 2016) i rosyjskim (Создание виртуозов. Через тернии к звездам: как рождаются виртуозы; Exmo, Moskwa, 2019). Ponadto w 2011 roku ukazała się w Polsce jej praca zatytułowana “Becoming Transnational Professional. Kariery i mobilność polskich elit naukowych.” (Scholar, 2011). Wagner jest także autorką artykułów traktujących o warunkach pracy, konstrukcji karier, międzynarodowej mobilności „twórczych profesjonalistów”. Od 2019 publikuje teksty o tematyce uchodźczej. Pisze także teksty typowe dla socjologii zaangażowanej. W 2020 Izabela Wagner opublikowała biografię Zygmunta Baumana: “Bauman: a Biography” (Polity, 2020). Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i będzie nagrywane. Biorąc udział w tym webinarze, automatycznie wyrażasz zgodę na nagrywanie treści audiowizualnych prezentowanych podczas wydarzenia oraz wyrażasz zgodę na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej. Zapraszamy do podzielenia się informacją o wydarzeniu z osobami, które mogą być zainteresowane udziałem.

Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą rejestrację pod adresem.

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA:

  • Opiekun: dr Joanna Kulpińska
  • Liczba godzin OSA: 2 godziny
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki w języku angielskim lub polskim (max. 500-600 znaków), przedstawiającej główne zagadnienia omawiane podczas spotkania i przesłanie jej dr Joannie Kulpińskiej - notatki należy przesłać najpóźniej 2 tygodnie po spotkaniu
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów migracji, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.