Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

News

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

Zmarł prof. Michał Chorośnicki

Z wielkim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że 20 grudnia 2019 r. zmarł prof. Michał Chorośnicki. Kierował Katedrą Strategii Stosunków Międzynarodowych w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ od momentu jej powstania w 2009 roku, wcześniej Zakładem Strategii Stosunków Międzynarodowych (2002-2009). Z wykształcenia był prawnikiem, magisterium zdobył na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Zainteresowania naukowe Prof. Chorośnickiego ewoluowały od problemów państw Afryki i państw niezaangażowanych (doktorat: Działalność państw niezaangażowanych – rola i znaczenie państw Afryki) przez politykę wojskową państw europejskich.

Prof. Chorośnicki był członkiem licznych towarzystw naukowych, m. in. Londyńskiego Instytutu Studiów Strategicznych, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Polskiej Akademii Umiejętności (Wydział II Historyczno-Filozoficzny; Komisja Historii Wojen i Wojskowości). 

Prof. Chorośnicki był wieloletnim wykładowcą międzynarodowego prawa publicznego i międzynarodowego prawa handlowego dla studentów nauk politycznych i stosunków międzynarodowych. Przez wiele lat prowadził również zajęcia dla studentów Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych: Polityka wojskowa USA; był także promotorem wielu prac magisterskich naszych absolwentów.  

Nekrolog