Skip to main content

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

Zróżnicowanie religijne Ameryk: mity, tradycje, zjawiska współczesne

Zakład Ameryki Łacińskiej Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ zaprasza na kolejne seminarium latynoamerykańskie.

18 marca o godz. 9 w sali 31 rozpocznie się seminarium latynoamerykańskie: Zróżnicowanie religijne Ameryk: mity, tradycje, zjawiska współczesne. Tym razem porozmawiamy na temat sfery religijnej Ameryk: procesów synkretyzmu wierzeń Indian amerykańskich i chrześcijaństwa, „religijnego rynku" w Brazylii, kultów ponad wszelkimi granicami oraz uwikłania religii w sprawy polityczne, problemy społeczne i jej obecność w sferze mediów publicznych.

 

Naszymi gośćmi będą:

 

Gość specjalny: Dr Renata Siuda-Ambroziak, CESLA UW, Współczesny „rynek religijny" Brazylii: analiza społeczno-kulturowa.

Doktor filozofii społecznej i brazylianista. W swojej pracy badawczej koncentruje się przede wszystkim na problematyce przemian religijnych, analizach ilościowych i jakościowych brazylijskiego „rynku religijnego" oraz relacjach pomiędzy religią i polityką, w tym rolą przywództwa religijnego w brazylijskiej polityce. Tej tematyce jest poświęcona jej ostatnia książka: „Religia w Brazylii. Uwarunkowania społeczno-kulturowe" (Kraków 2015).

 

Dr Paulina Napierała, IAISP UJ, Obraz Kościoła katolickiego w amerykańskich mediach. Refleksje po projekcji filmu "Spotlight".

Politolog i kulturoznawca. Prowadzi badania na temat roli religii w amerykańskiej sferze publicznej, relacji między religią a polityką oraz pluralizmu religijnego społeczeństw amerykańskich.

 

Dr Radosław Palonka, IA UJ, Kult katchina i wierzenia starożytnych i współczesnych Indian Pueblo z Południowego Zachodu USA.

Archeolog. Specjalizuje się w prekolumbijskich i wczesnokolonialnych dziejach Ameryki Północnej, przede wszystkim terytoriów Południowego Wschodu i Południowego Zachodu. Od wielu lat kieruje projektem badań archeologicznych i konserwatorskich Sand Canyon-Castle Rock, w tzw. regionie Mesa Verde stanu Kolorado, USA.

 

Mgr Elżbieta Jodłowska, IEAK UJ, „Nowe wcielenia starej traumy. Współczesne oblicza andyjskiego pishtaco".

Amerykanista, doktorantka antropologii, prowadzi badania nad kulturą mieszkańców regionu andyjskiego, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Ancash (pn. Peru). Zajmuje ją antropologia świąt i synkretyzm religijny oraz wierzenia i folklor ludów Keczua na tle tradycyjnego światopoglądu mieszkańców regionu andyjskiego.

 

Dr Marta Kania, IAISP UJ, Ponad granicami: kult santos populares w Ameryce.

Archeolog i kulturoznawca. Prowadzi badania dotyczące archeologii, historii i etnohistorii Ameryki Łacińskiej, aspektów politycznych i społecznych ochrony dziedzictwa kulturowego ludności rdzennej Hispanoameryki oraz zróżnicowania religijnego i procesów synkretyzmu społeczeństw latynoamerykańskich.

 

Zapraszamy!

Piątek, 18 marca 2016, godz. 9.00 – 13.00, Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ,

Rynek główny 34, sala 31, IIIp

 

PLAKAT