Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Call for Papers - Festiwal Kultury Kanadyjskiej

Studencko-doktorancka konferencja naukowa w ramach Festiwalu Kultury Kanadyjskiej 15-16 listopada 2012

O Western Canada

Studencko-doktorancka konferencja naukowa w ramach Festiwalu Kultury Kanadyjskiej
Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego
15-16 listopada 2012


Kanadyjski zachód. To właśnie tam, do krainy równie malowniczej, co fascynującej pod względem naukowym, przeniesiemy się w czasie trwania głównego punktu tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Kanadyjskiej: studencko-doktoranckiej konferencji pt. O Western Canada.
Manitoba, Saskatchewan, Alberta i Kolumbia Brytyjska. Oto tereny powszechnie uznawane za Zachód Kanady, tereny pozostające przez lata niejako w cieniu swoich starszych braci ze wschodu. Przez dziesięciolecia główne zainteresowanie świata skupiało się przede wszystkim na Quebecu i Ontario, ich roli w kształtowaniu polityki i gospodarki Kanady, ich społeczeństwu, ich rywalizacji. Tymczasem z biegiem lat coraz większe znaczenie i uwagę zaczynają skupiać wokół siebie te cztery niesamowicie interesujące prowincje, posiadające zarówno znaczący dorobek kulturalny, jak i fascynującą historię. To właśnie z Zachodem Kanady związane są takie tematy, jak niezwykle bogaty dorobek Indian, budowa kolei transkontynentalnej, słynne bunty Metysów z Louisem Rielem na czele, czy bardziej współcześnie: dwukrotne Zimowe Igrzyska Olimpijskie, niesamowicie prężnie działająca i rozwijająca się gospodarka oraz kwestia teorii western alienation. Nie można także zapomnieć o bardzo znaczących ośrodkach kulturalnych i sportowych w takich miastach jak Calgary, Vancouver czy Winnipeg.
W związku z powyższym Koło Naukowe Amerykanistyki UJ we współpracy z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ chcą zachęcić do przesyłania abstraktów prezentacji odnoszących się właśnie do tego regionu Kanady. Wystąpienia konferencyjne mogą dotyczyć dowolnych tematów związanych z charakterystyką kanadyjskiego Zachodu. Mamy nadzieję otrzymać propozycje prac poruszających takie zagadnienia, jak historia, społeczeństwo, gospodarka czy polityka zachodnich prowincji, ich wybranego regionu lub miasta. Czekamy także na prace traktujące o bogatym dorobku kulturalnym tej części Kanady, takim jak architektura, film, literatura, malarstwo i muzyka.
Zainteresowanych prosimy o przesyłanie zgłoszeń zawierających krótki abstrakt prezentacji oraz notkę biograficzną autora pocztą elektroniczną na adres konferencji (festiwalkulturykanadyjskiej@gmail.com) w nieprzekraczalnym terminie 31 października 2012. Z autorami propozycji prezentacji skontaktujemy się najpóźniej do 5 listopada 2012 roku. Prezentacje mogą być prowadzone zarówno w języku polskim, jak i  angielskim, a ich planowana długość nie może przekraczać 15 minut. Zaznaczamy również, iż każdy prelegent po uzyskaniu możliwości wystąpienia jest zobowiązany uiścić opłatę konferencyjną w wysokości 20zł, do dnia 10 listopada włącznie.