Gubernator Generalny Kanady z wizytą w Uniwersytecie Jagiellońskim

Dnia 25 października 2014 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim złożył wizytę Gubernator Generalny Kanady, Jego Ekscelencja, Prof. David Johnston. Szacowny gość przyjęty został w Collegium Novum przez członków najwyższych władz uczelni – Rektora UJ, prof. Wojciecha Nowaka, Prorektora UJ ds. Dydaktyki, prof. Andrzeja Manię, Prorektora UJ ds. Collegium Medicum, prof. Piotra Laidlera oraz prof. Radosława Rybkowskiego, Pełnomocnika Rektora UJ ds. absolwentów.

Oprócz Gubernatora Generalnego, w skład delegacji kanadyjskiej weszli m.in. Ambasador Kanady w Polsce, Alexandra Bugailiskis, parlamentarzyści Geoff Regan i Wladyslaw Lizon, Dyrektor Generalny Biura ds. Europejskich i Euroazjatyckich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Handlu i Rozwoju Kanady, Matthew Levin, założyciel i Dyrektor Naukowy Pivotal Therapeutics inc., George Jackowski i Karen Mc. Bride, Prezes Canadian Bureau for International Education.

Po powitaniu przed Collegium Novum, Prof. Johnston złożył hołd przed tablicą upamiętniającą ofiary Sonderaktion Krakau, której 75 rocznica przypada w tym roku. Następnie gość odbył wizytę w Gabinecie Rektora UJ, skąd udał się do Sali Senackiej, gdzie odbyło się spotkanie z członkami Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich, które reprezentowali m.in. jego Prezes, dr Marcin Gabryś z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ oraz Wice-dyrektor Instytutu, dr hab. Marta Kijewska-Trembecka. W dowód uznania zasług Towarzystwa dla promocji Kanady w Polsce, David Johnston uhonorował go odznaczeniem Governor General's Medal, co stanowi wyjątkowe wyróżnienie dla tego typu instytucji.

Wizytę zakończyło zwiedzanie Auli Collegium Novum, gdzie prof. Krzysztof Stopka przybliżył gościowi historię najstarszej uczelni w Polsce. Następnie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do pamiątkowego zdjęcia.

Gubernator Generalny Kanady jest namiestnikiem głowy państwa, którą obecnie jest Elżbieta II, będąca m.in. Królową Kanady. Współcześnie pełni on głównie funkcje reprezentacyjne i honorowe, choć posiada również szerokie uprawnienia konstytucyjne, z których może skorzystać w sytuacjach wyjątkowych.

Prof. David Johnston sprawuje urząd Gubernatora Generalnego od 1 października 2010 r. Znany jest również jako wybitny profesor prawa, specjalista w dziedzinie regulacji papierów wartościowych, IT i prawa korporacyjnego. Posiada stopnie naukowe Queen's University, Uniwersytetu w Cambridge i Uniwersytetu Harvarda, a także doktoraty honoris causa ponad 20 uczelni. Jest autorem lub współautorem 24 książek.