Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2023

20230404
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Bohaterowie czy zdrajcy? Uciekinierzy z niewolnictwa: historia, legenda, literatura | 04.04.2023

Data: 04.04.2023
Czas rozpoczęcia: 9.45 - 11.15
Miejsce: Reymonta 4, sala 037
Organizator: Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ

Prof. Katarzyna Mroczkowska-Brand

Celem spotkania jest zapoznanie słuchaczy z podstawowymi danymi historycznymi dotyczącymi Maronów i ich wspólnot na obszarze Karaibów (Jamajka, Martynika, Kuba, Haiti), Ameryki Środkowej (Belize, Nikaragua, Panama), Brazylii oraz Południa Stanów Zjednoczonych (Luizjana). W wystąpieniu podane zostaną przykłady buntów, ruchów oporu i rewolucji niewolników z tego obszaru. Przedstawiona zostanie definicja Maronów i rodzajów wspólnot jakie niektórym udało się stworzyć, ruchy partyzanckie i wojny o utrzymanie zdobytych miejsc pobytu. Zostanie zwrócona uwaga na różnorodność i złożoność fenomenu „maronażu”. Następnie zostaną przedstawione analizowane i interpretowane wybrane teksty literackie przedstawiające życie Maronów: Alejo Carpentier „Królestwo z tego świata”, Nubia Kai „I spread my wings and I fly”, Namba Roy „Black Albino”. Zadamy sobie pytanie, ile realizmu jest w tych utworach, jaką przedstawiają wartość dla współczesnego czytelnika, a także spróbujemy zastanowić się nad próbą oceny fenomenu Maronów: jakie było znaczenie w perspektywie historycznej, jaka była cena uzyskanej wolności, dlaczego tak często bohaterowie stawali się zdrajcami.

Dr hab. Katarzyna Mroczkowska-Brand – historyk literatury, komparatystka, romanistka, hispanistka i tłumacz. Ukończyła romanistykę na UJ. Studiowała literaturoznawstwo porównawcze na University of Rochester w USA i tam uzyskała stopień doktora. Obecnie doktor habilitowany, pracownik Katedry Komparatystyki Literackiej Wydziału Polonistyki UJ. Jej zainteresowania i tematyka publikacji obejmują: dramat europejski przełomu XVI i XVII wieku, realizm magiczny i problemy synkretyzmów kulturowych, współczesna literatura postkolonialna i jej konteksty historyczne i społeczne, kultura i literatura obszaru Karaibów. Jest autorką wielu artykułów i esejów historyczno-literackich i następujących książek: Overt Theatricality and the Theatrum Mundi Metaphor in Spanish and English Drama, 1570-1640, PRZECZUCIA INNEGO PORZĄDKU. Mapa realizmu magicznego w literaturze światowej XX i XXI wieku oraz DEPORTOWANI Z ŻYCIA. Nowe głosy w narracjach literackich i ich kolonialne konteksty.

 

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA:

  • Opiekun: dr Katarzyna Górska
  • Liczba godzin OSA: 2 godziny
  • Forma zaliczenia: lista obecności sporządzona po spotkaniu oraz przygotowanie krótkiej notatki (500-600 znaków), przedstawiającej główne zagadnienia omawiane podczas spotkania, i przesłanie jej do 18.04.2023 na adres k.gorska@uj.edu.pl