Relacja z XIII Dni Kultury Amerykańskiej – Smoking guns: tematy dzielące Amerykę

Między 18 a 20 stycznia odbyła się już trzynasta edycja Dni Kultury Amerykańskiej (DKA), organizowana przez Koło Naukowe Amerykanistyki UJ. Impreza ta, tworzona cyklicznie od 2008 roku, skupiona była w tym roku na „tematach dzielących Amerykę”, czyli najważniejszych współczesnych debatach publicznych w dyskursie amerykańskim. Warto jednocześnie zaznaczyć, że był to jednocześnie powrót do DKA po przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19.

Jak zawsze w przypadku tego wydarzenia, jego głównym elementem była studencka konferencja naukowa, podczas której swoje prelekcje wygłosiło dziewięciu prelegentów, których wystąpienia były uprzednio zebrane w formie artykułów naukowych i są obecnie przygotowywane do publikacji w formie monografii. Konferencję otworzył Dziekan WSMiP prof. Paweł Laidler wraz z pełnomocnikiem dziekana ds. organizacyjnych w IAiSP drem Tomaszem Soroką. Wystąpienia omawiały takie tematy jak kryzys eksmisji (p. Aleksandra Rachwał), kontrowersje dotyczące critical race theory (p. Iga Machnik), czy kwestie prawnej niezależności amerykańskich ludów rodzimych w dostępie do aborcji (p. Gabriela Kwiatek). Pełny program konferencji dostępny na naszej stronie.

Na zakończenie konferencji wraz z Kołem Naukowym Prawa Amerykańskiego TBSP zorganizowano także panel ekspercki z okazji 50. rocznicy wyroku Sądu Najwyższego USA ws. Roe v. Wade, legalizującego aborcję w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W debacie, moderowanej przez p. Zuzannę Maszniew (KNPA TBSP) wzięli udział prof. Magdalena Paluszkiewicz-Misiaczek (IAiSP), prof. Wojciech Ciszewski (WPiA) oraz studentka studiów magisterskich w IAiSP Aleksandra Kuroś, specjalizująca się w kwestiach praw reprodukcyjnych w USA. Wydarzenie to przyciągnęło ogromną uwagę społeczności akademickiej Wydziału, wypełniając po brzegi aulę 039 około dwustoma studentami i studentkami.

Wraz z zakończeniem XIII DKA przez prezydentka KNA UJ, p. Kacpra Jakóbczyka, Koło już teraz może zaprosić na kolejne wydarzenia, które będą ogłaszane w najbliższych miesiącach oraz XIV Dni Kultury Amerykańskiej, do których niedługo ruszą przygotowania. W międzyczasie pozostaje zachęcić do śledzenia działalności KNA UJ, w szczególności zbliżającej się publikacji książki Smoking Guns: tematy dzielące Amerykę.

Dr Maciej Smółka, Opiekun Koła Naukowego Amerykanistyki UJ