październik 2022

Miejsce: Zoom
Organizator: Ośrodek Badań nad Migracjami
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/2dJkYaZrX

Wystąpienie przybliży wybrane aspekty z książki UCHODŹCZYNIE – kobiety, matki, banitki. Autorka wskazuje, że sytuacja migrantek przymusowych radykalnie różni się od tej, jaka jest udziałem mężczyzn uchodźców, a doświadczenia, takie jak uchodźstwo, przemoc i obcość kulturowa, zmuszają do przewartościowania dotychczasowego obrazu siebie. Kobiety w Drodze tracą niejednokrotnie swoją wcześniejszą tożsamość w „kulturowo sformatowanej” formie (matek, żon, sióstr i córek przynależnych do wspólnoty) i muszą „zbudować siebie” od nowa. Badania były prowadzone przez kilka lat w środowisku uchodźczyń oraz migrantek przymusowych zamieszkałych w Polsce i pochodzących przede wszystkim z azjatyckiej części byłego ZSRR. Jednym z jej głównych celów było poznanie wpływu, jaki na kształtowanie się tożsamości kobiet uchodźczyń ma sytuacja, w której się znalazły i fakt, że są uciekinierkami, które porzuciły swoje własne środowisko kulturowe. Na ile kultura pochodzenia staje się dla nich ciążącym bagażem – balastem utrudniającym radzenie sobie z szokiem kulturowym i adaptacją do nowych warunków, a na ile bogactwem dającym siłę i determinację w codziennym życiu (poszerzającym perspektywę psychologiczną i spektrum doświadczania świata).

Dr hab. Katarzyna Kość-Ryżko, etnolog, psycholog, pracuje w Ośrodku Etnologii i Antropologii Współczesności IAE PAN w Warszawie, redaktorka serii wydawniczej IAE PAN „Biblioteka Etnografii Polski”. Główne obszary jej zainteresowań badawczych wynikają z łączenia perspektywy antropologicznej z psychologiczną. Reprezentują ją przykładowe zagadnienia: społeczno-kulturowe skutki mobilności i transgresji kulturowych (procesy akulturacyjne, problematyka uchodźcza, konflikty tożsamości, funkcjonowanie diaspor etnicznych) oraz zagadnienia związane z kulturowymi praktykami upamiętniania, konstruowania i ochrony dziedzictwa oraz roli polityki historycznej w funkcjonowaniu społeczności lokalnych. Prowadziła badania terenowe w kraju i za granicą, m.in. na Syberii, w Buriacji, w Gruzji, Czechach, na Podlasiu, Mazowszu i Dolnym Śląsku.

Link do spotkania dostępny po rejestracji: https://forms.gle/M9mSohWR7vsj8wUC9

• Opiekun: dr Joanna Kulpińska
  • Liczba godzin OSA: 2
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki w języku angielskim lub polskim (max. 500-600 znaków), przedstawiającej główne zagadnienia omawiane podczas spotkania i przesłanie jej dr Joannie Kulpińskiej - notatki należy przesłać najpóźniej 2 tygodnie po spotkaniu. Należy również uzyskać podpis na karcie OSA.
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów migracji, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.