Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220607

29. Seminarium Migracyjne: Fetysz edukacyjny i chińska migracja do Polski

Data: 07.06.2022
Czas rozpoczęcia: 17.00-18.30
Miejsce: Zoom
Organizator: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/1AlwWLqnh

Pracownia Antropologii Mobilności IEiAK UW zaprasza na 29. seminarium migracyjne, w dn. 7 czerwca 2022 (online).

Naszym gościem będzie dr Krzysztof Kardaszewicz z OBM UW, który wygłosi wykład pt. "Fetysz edukacyjny i chińska migracja do Polski"

Streszczenie

W okresie przed pandemią Covid-19, chińska migracja do Polski uległa zmianie pod wpływem fali przyjazdów osób z klasy średniej motywowanych wykształceniem dzieci. Dość nieoczekiwanie, Polska stała się częścią szerszego zjawiska, w którym wyjazd do Europy był odpowiedzią na coraz większą presję życia w Chinach. Choć migracje te często tłumaczono pragnieniem samorealizacji, w kontrze do chińskich realiów i dostępnych możliwości, to w ogromnej większości były one motywowane polityką i systemem wartości promujących sukces i elitarne wykształcenie jako element chińskiej modernizacji. W rezultacie migracja edukacyjna do Polski i szerzej do Europy stała się rodzajem fetyszu – wyobrażeniem miejsca i sposobu życia będącymi odpowiedzią na wyzwania i aspiracje rosnącej chińskiej klasy średniej. W trakcie wykładu postaram się opowiedzieć o procesie, w ramach którego kształtowało się pojęcie wartości Europy i samego wyjazdu chińskich rodzin i studentów do Polski. Opowiem również jak to wyobrażenie jest realizowane przez migrantów w praktyce – gdy wybrane miejsce i nowe życie nie rozwiązuje wielu z problemów, od których starali się uciec, oraz gdy podstawowe założenia dotyczące mobilności i wykształcenia ewoluują w kontekście pandemii Covid-19.

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA:

  • Opiekun: dr Joanna Kulpińska
  • Liczba godzin OSA: 2 godziny
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki w języku angielskim lub polskim (max. 500-600 znaków), przedstawiającej główne zagadnienia omawiane podczas spotkania i przesłanie jej dr Joannie Kulpińskiej - notatki należy przesłać najpóźniej 2 tygodnie po spotkaniu. Należy również uzyskać podpis na karcie OSA.
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów migracji, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.