Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20220224

Gdzie są granice? Europa i świat wobec uchodźstwa i migracji | Punkt krytyczny

Data: 24.02.2022
Czas rozpoczęcia: 18.30
Miejsce: online
Organizator: Wydział Filozoficzny UJ
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/3ov5XEWMk

Miało być tak:

W wraz z upadkiem muru berlińskiego, dzięki pogłębiające się integracji Europy oraz globalizacji, granice miały stawać się coraz bardziej symboliczne. Ludzkość miała zostać wprawiona w ruch. Obiecywano nam postęp, dobrobyt i kosmopolityzm.

A jest tak:

  • dzisiaj państwa narodowe strzegą każdego centymetra swojej granicy bardziej niż w czasach zimnej wojny
  • migranci i migrantki, uchodźcy i uchodźczynie napotykają mury tam, gdzie jeszcze niedawno witano ich, oferując schronienie i pracę
  • obsesja granic, także kulturowych, zatacza coraz szersze kręgi.

Jak do tego doszło? Jakie są konsekwencje rosnącej liczby granic, płotów i zasieków? I jak przygotować się na przyjęcie w Europie uchodźców, którzy muszą opuscić swoje ojczyzny?

Na te i inne pytania szukać odpowiedzi będziemy z naszymi gościami:

  • dr Joanną Grzymałą-Moszczyńską – psycholożką społeczną, zajmującą się m.in. migracjami, zmianą społeczną i uprzedzeniami, pracowniczką Instytutu Psychologii UJ,
  • dr Karolem Wilczyńskim - dziennikarzem, współtwórcą stowarzyszenia Salam Lab, nauczycielem etyki w SP im. Mikołaja Reja w Krakowie oraz współpracownikiem Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ.
  • dr Łukaszem Mollem - socjologiem, pracownikiem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorem książki "Nomadyczna Europa. Poststrukturalistyczne granice europejskiego uniwersalizmu".

Punkt Krytyczny bo krytyczna perspektywa, poprzez mnożenie wątpliwości, może prowadzić do zmiany poglądów na daną sprawę: podobnie jak w fizyce, kiedy następuje zmiana układu fizycznego w stan o odmiennych właściwościach i gdy nie można rozróżnić obu stanów. Kwestionujemy zatem truizmy i za sprawą nauki demaskujemy popularne mity oraz przekonania.

Cykl powstaje w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelni Badawczej na UJ w Priorytetowym Obszarze Badawczym “Society of the Future”.

Partnerem odcinka jest Cafe Nauka - Naukowy fanpage Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tylko o nauce - nie tylko o tej z UJ.

Gospodarzem formatu jest Tomasz Pytko.

 

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA:

  •  Opiekun dr Joanna Kulpińska
  •  Liczba godzin OSA: 2 godziny
  •  Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki w języku angielskim lub polskim (max. 500-600 znaków), przedstawiającej główne zagadnienia omawiane podczas spotkania i przesłanie jej dr Joannie Kulpińskiej - notatki należy przesłać najpóźniej 2 tygodnie po spotkaniu. Należy również uzyskać podpis na karcie OSA.
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów migracji, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.