luty 2022

20220217

Relacje ze środowiskiem naturalnym w sytuacji migracyjnej

Data: 17.02.2022
Czas rozpoczęcia: 10.00-11.30
Miejsce: Zoom
Organizator: Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/2erFrtdxt

Serdecznie zapraszamy na webinar Relacje ze środowiskiem naturalnym w sytuacji migracyjnej, podczas którego prezentację przedstawi dr hab. Anna Horolets, prof. UW (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet Warszawski).

Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą rejestrację: https://forms.gle/1Sdqoft2HvSG5Mqr9

Abstrakt wystąpienia: W badaniach migracyjnych środowisko naturalne pojawia się w różnych postaciach. Prace dotyczące uchodźców środowiskowych zyskują na istotności w obliczu zmian klimatycznych. Wśród klasycznych badań migracyjnych są teksty na temat wpływu rolnictwa plantacyjnego na procesy migracyjne. Etnobotanika zajmuje się wpływem migracji ludzi na środowisko roślinne a także wiedzą praktyczną na temat roślin wśród migrantów. W ramach historii środowiskowej są prace na temat wspomnień migrantów o roślinach i zwierzętach. I choć przykłady można mnożyć, środowisko naturalne rzadko jest traktowane jako główne ognisko uwagi w projektach badawczych z zakresu studiów migracyjnych. W swoim wystąpieniu chcę zastanowić się nad tym, czy w badaniach migracyjnych warto poświęcać więcej uwagi kwestiom środowiskowym. Za punkt wyjścia posłużą mi wybrane wyniki badań nad rolą przestrzeni zielonych w procesach adaptacji migrantów, które prowadzone były w USA, Holandii, Niemczech i Polsce wśród migrantek i migrantów z krajów Ameryki Łacińskiej, Chin, Maroka, Turcji, Ukrainy i Wietnamu. W centrum uwagi znalazły się codzienne relacje ze środowiskiem naturalnym wśród migrantów mieszkających w miastach. Wynikiem porównawczego projektu badawczego kierowanego przez Monikę Stodolską (University of Illinois) i prowadzonego we współpracy z Karin Peters (Wageningen University) i ze mną było ukazanie, jak przestrzenie zielone uczestniczą w budowaniu poczucia przynależności do konkretnego miejsca i bycia u siebie; jak w wyniku migracji zmieniają się wzory korzystania z zieleni; a także, jak miejski park może stać się ambiwalentnym miejscem, w którym – mimo pozornej apolityczności – nie przestają działać reżimy migracyjne. Poddając własne doświadczenia badawcze refleksji zwrotnej zastanowię się nad sposobami konceptualizowania środowiska naturalnego w badaniach migracyjnych oraz nad przyszłymi kierunkami badań relacji ze środowiskiem naturalnym w sytuacji migracyjnej.

Biogram: Anna Horolets pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego. Z wykształcenia jest lingwistką, socjolożką i antropolożką społeczną. Interesuje się procesami tożsamościowymi i różnymi rodzajami mobilności, w tym mobilnością turystyczną i migracyjną. Jest autorką/współautorką kilku książek, w tym wydanej w 2021 roku monografii “Ignorance and Change. Anticipatory Knowledge and European Refugee Crisis” (razem z Adrianą Micą, Mikołajem Pawlakiem i Pawłem Kubickim). W pracy badawczej korzysta z narzędzi etnograficznych i analizy dyskursu. Od dwunastu lat prowadzi badania na temat czasu wolnego migrantów. Brała udział w porównawczym projekcie poświęconym roli przestrzeni zielonych w adaptacji migrantów. Obecnie zajmuje się wyobrażeniami migrantów o dobrym życiu, w tym rolą relacji ze środowiskiem naturalnym i sprawiedliwości środowiskowej w powstawaniu i zmianach tych wyobrażeń. Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i będzie nagrywane. Biorąc udział w tym webinarze, automatycznie wyrażasz zgodę na nagrywanie treści audiowizualnych prezentowanych podczas wydarzenia oraz wyrażasz zgodę na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej. Webinar jest częścią serii CeBaM webinar series, w ramach której co miesiąc zapraszamy na spotkanie z badaczami i badaczkami migracji z Polski i ze świata.

Link do spotkania dostępny po rejestracji https://forms.gle/1Sdqoft2HvSG5Mqr9

• Opiekun dr Joanna Kulpińska
  • Liczba godzin OSA: 2 godziny
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki w języku angielskim lub polskim (max. 500-600 znaków), przedstawiającej główne zagadnienia omawiane podczas spotkania i przesłanie jej dr Joannie Kulpińskiej - notatki należy przesłać najpóźniej 2 tygodnie po spotkaniu. Należy również uzyskać podpis na karcie OSA.
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów migracji, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.