Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20211126

Przerwane milczenie - spotkanie z Kamilem Tureckim

Data: 26.11.2021
Czas rozpoczęcia: 13.30
Miejsce: Władysława Reymonta 4, sala 37 (aula)
Organizator: Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ

Zapraszamy na spotkanie z Kamilem Tureckim, autorem książki: "Przerwane Milczenie Na gruzach World Trade Center. Polskie historie" (Ringier Axel Springer Polska, 2021).
Moderatorem spotkania będzie dr Marcin Fatalski.

Liczba miejsce jest ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rejestracja (tylko dla osób posiadających email w domenie UJ): https://forms.office.com/r/4bejP5rRhX

Opis wydawcy książki:
"Dopiero po 10 latach od tragicznych zamachów na World Trade Center w Nowym Jorku pojawił się w Strefie Zero po raz pierwszy. Po 20 latach zdecydował się przerwać milczenie. Jan Szumański kierował pracami porządkującymi niebezpieczne zgliszcza i z bliska widział przerażające sceny, które już na zawsze wryły się w jego pamięć.
Książka Kamila Tureckiego to pełna zwrotów podróż przez barwne życie Jana i jego najbliższych, którzy tuż przed stanem wojennym zatrwożeni opuścili Polskę, by spełnić amerykański sen. Nowy Jork pokazał im jednak swoje mroczne oblicze. Najpierw straszna bieda zaglądała w oczy, później pojawił się paraliżujący strach przed bezlitosnymi gangami. Kiedy wydawało się, że najgorsze już za nimi, nadszedł 11 września 2001 roku.
Autor rozmawia też z Polakami, którzy przeżyli atak na WTC i krewnymi ofiar. Koszmar tamtego słonecznego wtorku do dziś odciska na nich bolesne piętno, a apokaliptyczne obrazy wciąż mają przed oczami. Tak, jakby to było wczoraj..."

Kamil Turecki to doświadczony dziennikarz, prowadził i wydawał codzienny serwis informacyjny "Onet24, był też gospodarzem programu "Ustalmy Jedno - Świat" o sprawach międzynarodowych".
Autor wielu wywiadów, m.in. z byłą sekretarz stanu USA Madeleine Albright, snajperem, który zabił Osamę bin Ladena, czy byłym dyrektorem CIA Michaelem V. Haydenem.
Dzięki serii publikacji dziennikarza grupa Polaków otrzymała 1,5 mln dolarów odszkodowania za pracę w toksycznych warunkach przy oczyszczaniu terenów po atakach na World Trade Center w Nowym Jorku.
Absolwent amerykanistyki, a od tego roku akademickiego również prowadzący zajęcia: "Warsztaty dziennikarskie" w naszym Instytucie.

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA:

  • Opiekun: dr Anna Wyrwisz
  • Liczba godzin OSA: 2 godziny
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki (max. 500-600 znaków), dotyczącej tematyki poruszanej podczas wykładu i przesłanie jej dr Annie Wyrwisz do 10.12.2021. Karty będą podpisywane po przesłaniu notatki i pozytywnym jej ocenieniu. Termin spotkania należy ustalić indywidualnie z dr Anną Wyrwisz.
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów Amerykanistyki, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.