maj 2021

Uhonorowanie Eleny Poniatowskiej, wybitnej meksykańskiej pisarki i dziennikarki

Data: 12.05.2021 - 14.05.2021
Czas rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: Wydarzenia będą transmitowane na żywo na kanale YouTube Uniwersytetu Warszawskiego oraz na kanale YouTube Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich
Organizator: Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, Ambasada Meksyku w Polsce, Pracownia – Centrum Meksykańskie UJ
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/DovU8AX8
12.05.2021 r. 17:00-18:00
Międzynarodowe sympozjum naukowe „Zapisy życia: świadectwa, literatura i polityka w twórczości Eleny Poniatowskiej.”

Temat sympozjum: Dzieła Eleny Poniatowskiej, jej wkład w literaturę i dziennikarstwo oraz relacja z Polską.

W sympozjum wezmą udział polscy i międzynarodowi eksperci, którym bliska jest twórczość Eleny Poniatowskiej, w tym tłumacze jej dzieł. Omówiona zostanie twórczość pisarki z polskiej oraz międzynarodowej perspektywy. W związku z pandemią wydarzenie będzie miało charakter wirtualny.

Przemówienie otwierające sympozjum: Dr Urszula Ługowska, dyrektor Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ambasador Meksyku w Polsce, Alejandro Negrín.

Uczestnicy:
  • Dr Sara Poot Herrera (Uniwersytet Kalifornijski, Santa Bárbara). Profesor na Wydziale Języka Hiszpańskiego Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Bárbara. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych specjalistów twórczości Eleny Poniatowskiej i autorką wielu prac jej poświęconych. Dr Poot Herrera dokona ogólnego przeglądu twórczości Poniatowskiej oraz jej znaczenia w kulturze języka hiszpańskiego.
  • Dr. Agnieszka Flisek (Uniwersytet Warszawski) – doktor Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Jest specjalistką w dziedzinie literatury latynoamerykańskiej i teorii literatury. Dr Flisek skupi się na związkach pomiędzy literaturą a polityką w powieści „Do sępów pójdę” oraz „Fuerte es el silencio” Eleny Poniatowskiej.
  • Dr. Katarzyna Moszczyńska (Uniwersytet Warszawski) - doktor Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Grenadzie. Jest specjalistką z zakresu gender studies oraz literatury pisanej przez hiszpańskie i latynoamerykańskie autorki. Opowie o fragmentach auto/ biograficznych w „Polskim kochanku” Eleny Poniatowskiej.
  • Dr. Łukasz Czarnecki (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) Doktor Nauk Społecznych (Uniwersytet Jagielloński, 2019), doktor Socjologii (Uniwersytet w Strasburgu, 2015) oraz doktor Nauk Politycznych i Społecznych (UNAM, 2012). Na sympozjum podejmie tematykę wywiadu jako niewiadomej w twórczości Eleny Poniatowskiej.
  • Dr. Bojana Kovačević Petrović (Uniwersytet w Nowym Sadzie, Serbia). Specjalistka w dziedzinie literatury latynoamerykańskiej. Dr Kovačević Petrović opowie o tłumaczeniu dzieł Eleny Poniatowskiej.
Moderacja: (PhD candidate) Marcos Arcaya Pizarro, Uniwersytet Warszawski.
Język: hiszpański

13.05.2021 r. 17:00-18:00
Dialog Eleny Poniatowskiej z pracownikami naukowymi i studentami Uniwersytetu Warszawskiego i innych polskich uczelni

Temat dialogu: Temat otwarty

Opis: Będzie to wyjątkowe wydarzenie, gdyż jest to pierwsze spotkanie polskich studentów z Eleną Poniatowską. W związku z pandemią wydarzenie będzie miało charakter wirtualny.

Uczestnicy i schemat wydarzenia:
  • Wprowadzenie dr hab. Urszula Ługowska, Dyrektor Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich (Uniwersytet Warszawski) oraz Ambasadora Meksyku w Polsce, Alejandro Negrína.
  • Słowa Eleny Poniatowskiej (10 min.)
  • Dialog pomiędzy studentami i pisarką. Uczestniczą studenci Uniwersytetu Warszawskiego (Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich), studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego (Centrum Studiów Meksykańskich) i Uniwersytetu Śląskiego.

Moderacja dialogu: dr Katarzyna Moszczyńska, dr Agnieszka Flisek i Katarzyna Kowalska (Uniwersytet Warszawski)
Język: hiszpański

14.05.2021 r. 17:00-18:00
Ceremonia Wręczenia Elenie Poniatowskiej medalu uznania Uniwersytetu Warszawskiego

Opis: Wydarzenie pod przewodnictwem Rektora Uniwersytetu Warszawskiego moderowana przez Dyrektor Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Ze względu na pandemię, uroczystość będzie miała charakter wirtualny.

Uczestnicy:
  • Elena Poniatowska
  • Minister Spraw Zagranicznych Meksyku, Marcelo Ebrard Casaubón
  • Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Alojzy Z. Nowak
  • Rektor UNAM, Enrique Graue
  • Dyrektor Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich (UW) Dr Urszula Ługowska
  • Dr hab. Katarzyna Dembicz, z Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW
Program:
  • Wprowadzenie dr hab. Urszuli Ługowskiej
  • Projekcja filmu o związku Eleny Poniatowskiej z Polską (15 min), stworzonego przez Uniwersytet Warszawski
  • Wystąpienie Ministra Marcela Ebrarda Casaubóna
  • Wystąpienie Rektora Alojzego Nowaka
  • Wystąpienie Rektora Enrique Graue
  • Wygłoszenie laudacji: Dr hab. Katarzyna Dembicz
  • Wystąpienie Eleny Poniatowskiej

Moderacja: Dr Urszula Ługowska, Dyrektor Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich (Uniwersytet Warszawski)
Język: hiszpański i polski (z tłumaczeniem)

Link do spotkania:

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA
  • Opiekun: Prof. Karol Derwich, dr Katarzyna Górska
  • Liczba godzin OSA: 3 godziny
  • Forma zaliczenia: sporządzenie krótkiej notatki (500-600 znaków), przedstawiającej główne zagadnienia omawiane podczas każdego spotkania i przesłanie jej w ciągu 2 tygodni od wydarzenia na adres k.gorska@uj.edu.pl
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów latynoamerykanistyki, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.