marzec 2021

Miejsce: MS Teams
Organizator: IAiSP

Seminarium latynoamerykańskie

17 kwietnia 2021r. mija 60 lat od rozpoczęcia „operacji Zapata” w Zatoce Świń. Nieudana inwazja wyszkolonych i finansowanych przez CIA emigrantów kubańskich, dążących do obalenia rządu Fidela Castra oraz położenia kresu rewolucji, okazałą się porażką wizerunkową dla USA. Katastrofa z perspektywy prezydenta Johna F. Kennedy’ego dla władz w Hawanie Zatoka Świń symbolizowała „transcendentne zwycięstwo ludu kubańskiego”, zdeterminowanego by bronić zdobyczy rewolucji. Rocznica wydarzenia stanowi okazję do rozmowy o znaczeniu przypisywanemu rewolucji od połowy XIX wieku do chwili obecnej przez kolejne pokolenia Kubańczyków oraz nieudanych próbach budowania kubańskiego państwa, podejmowanych przez Stany Zjednoczone.

Uczestnicy:
dr hab. Katarzyna Dembicz (Ośrodek Studiów Amerykańskich UW), tytuł wystąpienia: Rewolucja jako nieodłączna (immanentna) część kubańskiego społeczeństwa, oraz
dr Marcin Fatalski (IAiSP UJ) tytuł wystąpienia:  Kuba: porażka amerykańskiej polityki nation-building

Link do spotkania

Osoby, które chcą wziąć udział w wydarzeniu, proszone są o przesłanie wiadomości najpóźniej do 24.03. na adres k.gorska@uj.edu.pl

Wydarzenie można zaliczyć w ramach programu OSA

• Opiekun: dr Monika Sawicka
  • Liczba godzin OSA: 2 godziny
  • Forma zaliczenia: na spotkaniu będzie sprawdzana obecność.
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów latynoamerykanistyki, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.