grudzień 2020

Miejsce: MS Teams
Organizator: Koło Naukowe Migracji Międzynarodowych UJ
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/3X7VPYx8C
Nowy Jork od blisko czterech stuleci pozostaje głównym miejscem koncentracji dla napływających do Stanów Zjednoczonych imigrantów. Szacuje się, że obecnie przeszło 40% nowojorskiej populacji stanowią imigranci. Wśród nich, w rankingu 20 największych grup imigranckich znajdują się też Polacy. Jak przebiegał proces polskiej emigracji do Nowego Jorku? Jak i gdzie kształtowały się polskie enklawy i społeczności etniczne? Jak zmieniły się one pod wpływem napływu nowych imigrantów, zwłaszcza tych, z ostatniej, tzw. IV fali emigracyjnej? Kim jest nowy polski Nowojorczyk? Odpowiedzi na te pytania stanowią kanwę wykładu. W zamyśle wykład ma dostarczyć podstawowych informacji o polskiej diasporze w tym globalnym mieście oraz o zmianach jakich doświadczyła ona pod wpływem przemian charakteru migracji transkontynentalnej, dokonujących się w ostatnich trzech dekadach.

Anna Fiń – doktor nauk społecznych w dziedzinie socjologii; prowadzi badania nad procesami współczesnej migracji transatlantyckiej, polską najnowszą emigracją do USA, przemianami imigranckich skupisk oraz relacjami pomiędzy grupami imigracyjnymi. Ostatnio realizuje badania nad fotografią migracyjną jako narzędziem w badaniach procesów migracyjnych. Adiunkt w Katedrze Socjologii Kultury, IFiS UP.

Spotkanie odbędzie się na platformie Microsoft Teams.
Kod w MS Teams: kboljpo
W przypadku braku takiej możliwości, można skorzystać z linku oraz skorzystać z opcji "Prośba o dołączenie".
W razie jakichkolwiek problemów, prosimy o kontakt w wiadomości prywatnej do Koła Naukowego Migracji Międzynarodowych UJ na Facebooku.

Wydarzenie można zaliczyć w ramach OSA:

• Opiekun: Joanna Kulpińska
  • Liczba godzin OSA: 2h
  • Forma zaliczenia: notatka ze spotkania w jęz. polskim lub angielskim przesłana do Opiekuna (najpóźniej do 2 tygodni po spotkaniu, min. 500 znaków)
W pierwszej kolejności wydarzenie kierowane jest do studentów migracji międzynarodowych, ale mogą w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.