Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Newsletter IAiSP, 12 stycznia 2023

Najnowsze wydarzenia z życia Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych

Uroczystość z okazji przejścia na emeryturę prof. dr. hab. Adama Walaszka

W dniu 2 września 2022 roku w Librarii Colegium Maius odbyła się uroczystość z okazji przejścia na emeryturę profesora Adama Walaszka. Profesor Walaszek związany był z Instytutem Amerykanistyki i Studiów Polonijnych od samego jego początku, w latach 2004-2005 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, zaś w latach 2008-2016 – funkcję Dyrektora Instytutu. Spotkanie przebiegało w nostalgicznej atmosferze, ponieważ zaproszeni goście przytaczali szereg anegdot związanych z postacią Profesora.

 

więcej o

Mimowolne Cyborgi. Mózg i wojna przyszłości

W 2022 roku ukazała się książka Łukasza Kamieńskiego „Mimowolne cyborgi. Mózg i wojna przyszłości”, wydana przez Wydawnictwo Czarne. Autor odwołując się do homerowskiej Iliady i postaci Achillesa – archetypu super wojownika, herosa i nadczłowieka, przedstawia próby, jakim może być poddany wojownik, aby na polu walki mógł przekraczać ograniczenia wynikające ze swojej fizyczności.

 

więcej o

Wykłady gościnne w IAiSP Ambasadora Daniela Frieda

W semestrze letnim roku akademickiego 2021/22 mieliśmy przyjemność gościć w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, jako wykładowcę, Ambasadora Daniela Frieda.

 

więcej o

Central European Exchange Program for University Studies - CEEPUS w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych

CEEPUS to Środkowoeuropejski Program Wymiany Uniwersyteckiej, który w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych działa już od 10 lat. Ideą programu jest wspieranie studentów i nauczycieli akademickich w poszerzaniu możliwości rozwoju naukowego i budowaniu sieci kontaktów międzynarodowych.

 

więcej o

Wymiana studencka z University of Rochester

W 1995 podpisano międzyuczelnianie porozumienie dotyczące współpracy pomiędzy Univeristy of Rochester i Uniwersytetem Jagiellońskim. Początkowo z wymiany korzystali wyłącznie pracownicy naukowi, jednak aneks podpisany przez obie strony w roku 2011 pozwolił na udział w wymianie także studentom Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przedstawiamy relację Pani Agaty Drabek, studentki Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, która miała okazję wziąć udział w wymianie studenckiej i spędzić semestr w Rochester, NY.

 

więcej o

Widok zawartości stron Widok zawartości stron